ВПРАВИ НА ЗНЯТТЯ СТРЕСУ

12.12.2014   Administrator   Категорія: Сторінка соціально-психологічної служби

Протистресове дихання

Повільно виконуйте глибокий вдих через ніс; на вдиху на мить затримайте дихання, після чого зробіть через ніс видих якомога повільніше. Це заспокійливе дихання. Уявіть, що з кожним глибоким вдихом і тривалим видихом ви частково позбавляєтеся від стресового напруження. Не за­бувайте, що протистресове дихання — головна складова психосоматичної рівноваги.

Хвилинна релаксація

Розслабте кутики рота, зволожте губи (язик нехай вільно лежить у роті). Розслабте плечі. Зо­середьтеся на виразі свого обличчя і положенні тіла: пам'ятайте, що вони відображають ваші емоції, думки, внутрішній стан. У цьому випадку ви можете змінити «мову обличчя і тіла» шляхом розслаблення м'язів та глибокого дихання (з осо­бливо тривалим видихом).

Інвентаризація

Озирніться навколо й уважно огляньте при­міщення, в якому ви перебуваєте. Повільно, не кваплячись, подумки знайдіть поглядом 7 чер­воних предметів, «переберіть» їх один за іншим. Повністю зосередьтеся на «інвентаризації». Го­воріть подумки самому собі: «Червона обкла­динка зошита, червоні штори, червона ваза для квітів...». Зосередившись на кожному окремому предметі, ви відволічетеся від внутрішнього стре­сового напруження.

Зміна обстановки

Якщо дозволяють обставини, залиште при­міщення, в якому у вас виник гострий стрес. Перейдіть в інше, де нікого немає, або вийдіть на вулицю, де зможете побути наодинці зі свої­ми думками. Розберіть подумки це приміщення (якщо ви вийшли на вулицю, то навколишні будинки, природу) «по кольорах».

Розслаблення

Станьте ноги на ширині плечей, нахиліться вперед і розслабтеся. Дихання вільне. Фіксуйте це положення 1—2 хвилини, після чого повільно піднімайте голову (так, щоб вона не закрутилася).

Відволікання

Займіться якоюсь діяльністю. Секрет цього способу простий: будь-яка діяльність, особливо фізична праця, у стресовій ситуації виконує роль громовідводу — допомагає відволіктися від вну­трішнього напруження, «випустити пару».

Музика

Увімкніть заспокійливу музику, ту, яку ви лю­бите. Постарайтеся вслухатися в неї, сконцентру­ватися на ній і тільки на ній (локальна концен­трація). Пам'ятайте, що концентрація на чомусь одному сприяє повній релаксації.

Арифметика

Візьміть калькулятор або папір і олівець та спробуйте підрахувати, скільки днів ви живете на світі (число повних років помножте на 365, до­даючи по одному дню на кожен високосний рік, і додайте кількість днів, що минули з останнього дня народження). Така раціональна діяльність до­зволить вам переключити свою увагу. Пригадайте якийсь день, що особливо позначився на вашому житті. Згадайте його в найдрібніших деталях, нічого не пропускаючи. Спробуйте підрахувати, яким за ліком був цей день вашого життя.

Спілкування

Поговоріть на абстрактну тему з будь-якою людиною поруч: сусідом, товаришем по роботі. Якщо ж поряд нікого немає, зателефонуйте своє­му другу чи подрузі. Таке відволікання покликане витіснити з вашої свідомості внутрішній діалог, насичений стресом.

Дихання

Виконайте декілька протистресових дихальних вправ. Тепер, опанувавши себе, можна спокійно продовжити перервану діяльність.

Кожна людина здатна до саморегуляції — по­трібно лише вміти вчасно скористатися нею. Ми не безпорадні перед стресом!

27 Школа Поради Психолога